Pot Boiler
64-32-17
Location: On Display in the Native North America Gallery
From: United States of America | Louisiana | Poverty Point
Curatorial Section: American
| Object Number | 64-32-17 |
| Current Location | Native North America Gallery - On Display |
| Culture | Poverty Point |
| Provenience | United States of America | Louisiana | Poverty Point |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Date Made | 1700-1100 BCE |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Shapeless, random grooves |
| Length | 5.56 cm |
| Width | 5.4 cm |
| Depth | 4.6 cm |
| Credit Line | Gift of John Witthoft, 1964 |
| Other Number | 13 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
