Core
51-36-5
From: United States of America | Mississippi | Fly Site
Curatorial Section: American
| Object Number | 51-36-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Mississippi | Fly Site |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Flint |
| Technique | Chipped |
| Description | Cortex on one side. |
| Height | 2 cm |
| Length | 3.5 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of William G. Haag, 1951 |
| Other Number | 5/2 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.