Oinochoe
MS3208
From: Italy | Etruria | Orvieto
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS3208 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Italy | Etruria | Orvieto |
| Locus | Tomb |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Bucchero |
| Description | Oinochoe of fine grey bucchero ware. Disc foot with flat base. Globular body. Flaring neck. Rounded trefoil rim. Round handle. Wheelmarks visible on body and interior of neck. Burnished. |
| Height | 17.2 cm |
| Width | 13.34 cm |
| Outside Diameter | 6.2 cm |
| Credit Line | Purchased from Riccardo Mancini; Subscription of John Wanamaker, 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




