| Object Number | NA3325A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tlingit |
| Provenience | Alaska |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Spruce Root |
| Technique | Basketry | Twined |
| Description | 1 of 13. Small oval mat. Technical notes: twined, 9 warps and 14 wefts per square inch. Grass design, matches NA3325G. |
| Length | 26.04 cm |
| Width | 19.05 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Patrick Henry Ray, 1915 |
| Other Number | G395 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


