Parge
A1586A
From: Siberia | Turukhansk Monastir
Curatorial Section: American
| Object Number | A1586A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Yenisei Ostyak |
| Provenience | Siberia | Turukhansk Monastir |
| Culture Area | Siberia |
| Period | Early 20th Century |
| Date Made | 1900-1915 CE |
| Section | American |
| Description | Ordinary household divinity. |
| Length | 14 cm |
| Width | 2 cm |
| Credit Line | Siberian Expedition, Henry Usher Hall, 1916 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



