Drumstick
A1584A
From: Siberia | Turukhansk Monastir
Curatorial Section: American
| Object Number | A1584A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Yenisei Ostyak | Shamanist |
| Provenience | Siberia | Turukhansk Monastir |
| Culture Area | Siberia |
| Period | Early 20th Century |
| Date Made | 1900-1915 CE |
| Section | American |
| Description | Kapchen. Shaman's drumstick. |
| Length | 43 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Siberian Expedition, Henry Usher Hall, 1916 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




