Ring
49-12-1004
From: Cyprus | Kourion | Kaloriziki
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 49-12-1004 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Kaloriziki |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Tomb 36W:23 |
| Period | Cypro-Geometric IA |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Bronze |
| Description | Strip from which a piece has been broken off, bent as a coil. Badly diseased. |
| Height | 1.9 cm |
| Width | 1.2 cm |
| Depth | 0.8 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, J. F. Daniel, 1949 |
| Other Number | M1072 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



