| Object Number | A1562 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tungus | Shamanist |
| Provenience | Siberia | Limpiisk Tundra |
| Culture Area | Siberia |
| Period | Early 20th Century |
| Date Made | 1900-1915 CE |
| Section | American |
| Technique | Painted |
| Iconography | Human Figure |
| Description | Shaman's oval drum with painted design of human figure. |
| Height | 5.8 cm |
| Length | 37 cm |
| Width | 35 cm |
| Credit Line | Siberian Expedition, Henry Usher Hall, 1916 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




