Snuff Box
A1557
From: Siberia | Limpiisk Tundra
Curatorial Section: American
| Object Number | A1557 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tungus |
| Provenience | Siberia | Limpiisk Tundra |
| Culture Area | Siberia |
| Period | Early 20th Century |
| Date Made | 1900-1915 CE |
| Section | American |
| Description | Exterior is lined with bone incised with blacked circles. Hide tab for opening lid. Lid broken. |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 9.9 cm |
| Width | 3.2 cm |
| Credit Line | Siberian Expedition, Henry Usher Hall, 1916 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



