| Object Number | A1555 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tungus | Yakut |
| Provenience | Siberia | Limpiisk Tundra |
| Culture Area | Siberia |
| Period | Early 20th Century |
| Date Made | 1900-1915 CE |
| Section | American |
| Materials | Iron | Brass | Silver |
| Technique | Inlaid |
| Description | Gancha. Iron tobacco pipe. Shape shows Yakut influence. Inlaid with brass and silver. |
| Height | 3.8 cm |
| Length | 15.9 cm |
| Width | 1.6 cm |
| Credit Line | Siberian Expedition, Henry Usher Hall, 1916 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


