Tobacco Pipe
A1554.1
From: Siberia | Limpiisk Tundra
Curatorial Section: American
| Object Number | A1554.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tungus |
| Provenience | Siberia | Limpiisk Tundra |
| Culture Area | Siberia |
| Period | Early 20th Century |
| Date Made | 1900-1915 CE |
| Section | American |
| Materials | Metal |
| Description | Woman's girdle with pipe. |
| Height | 3.6 cm |
| Length | 14.2 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Credit Line | Siberian Expedition, Henry Usher Hall, 1916 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



