Mano Stone
41-26-60
From: United States of America | Wyoming
Curatorial Section: American
| Object Number | 41-26-60 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Wyoming |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Locus | blow-out about 6 miles north of Finley site, near Farson |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Chipped |
| Height | 3.3 cm |
| Length | 8.8 cm |
| Width | 6.7 cm |
| Credit Line | Wyoming Eden Valley Expedition, Linton Satterthwaite, Charles Bache and E. B. Howard, 1941 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

