Horn (animal part)
71-4-2
Location: On Display in the Africa Galleries
From: Ghana
Curatorial Section: African
| Object Number | 71-4-2 |
| Current Location | Africa Galleries - On Display |
| Culture | Ashanti |
| Provenience | Ghana |
| Culture Area | Ashanti |
| Period | Early 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Horn (animal part) |
| Description | Cow horn with a rectangular opening cut into side at small end. Horn has a high polish. Narrow end carved like a mouthpiece. |
| Height | 5.56 cm |
| Length | 29.84 cm |
| Depth | 4.76 cm |
| Credit Line | Gift of William Kohler, 1971 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




