| Object Number | 18558A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Korean |
| Provenience | Korea |
| Period | Silla |
| Date Made | 4th Century - 7th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Stoneware |
| Technique | Grey Ware (uncertain) | Wheel Made |
| Description | Small reddish gray clay pot with handle like a mug. |
| Height | 16.76 cm |
| Outside Diameter | 12.95 cm |
| Credit Line | Museum Purchase, 1895 |
| Other Number | 7-11? - Other Number | 88-16-144 - Other Number | 19 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


