| Object Number | 50-1-27 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Mediterranean |
| Period | Roman Period |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Intact. Low base surrounded by a groove and pierced lug handle. Buff clay covered with red glaze, now almost entirely peeled away. Plain rim separated from discus by a groove. In relief in discus winged Eros right, carrying two baskets slung on a ploe over his shoulder. molded signature on the bottom: IVVEHERM |
| Height | 4.5 cm |
| Length | 11 cm |
| Outside Diameter | 7.2 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. R. Hare Davis, 1950 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



