| Object Number | MS2126 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Italy |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Lamp in orange-pink fabric with deep brown-red paint. The body of the lamp resembles a doughnut in that the center of the body consists of an open tube, possibly through which the lamp could have been hung by a string. The lamp is moreover unusual in that in place of a fill hole, the entire top is open, revealing the oil cavity. Thus, the cavity of the lamp also retains some traces of paint. |
| Height | 3.49 cm |
| Length | 6.9 cm |
| Width | 5.3 cm |
| Other Number | 1232 - Stevenson Etruscan Series Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


