| Object Number | 31-45-12 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Maidu |
| Provenience | California (State) |
| Culture Area | California Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Plant Fiber |
| Technique | Basketry | Coiled |
| Description | Coiled weave, truncated conical shape. 8" high, 13 1/8" in diameter |
| Height | 20.3 cm |
| Outside Diameter | 33.34 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. John W. Brock, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
