Basket
30-16-4
From: United States of America | Nevada | California (State)
Curatorial Section: American
| Object Number | 30-16-4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hupa |
| Provenience | United States of America | Nevada | California (State) |
| Culture Area | California Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Reed (plant) | Grass |
| Technique | Basketry |
| Description | Low, round bowl shape with geometric design. 8" in diameter, 4" high |
| Height | 10.2 cm |
| Outside Diameter | 20.3 cm |
| Credit Line | Gift of Helen Huber, 1930 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.