Basket
NA8134
From: California (State) | Shasta County | Hat Creek
Curatorial Section: American
| Object Number | NA8134 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | California (State) | Shasta County | Hat Creek |
| Culture Area | California Culture Area |
| Section | American |
| Technique | Basketry |
| Description | Small, oval (4" x 2") |
| Length | 10.16 cm |
| Width | 5.08 cm |
| Credit Line | Purchased from Henry K. Deisher, 1918 |
| Other Number | 87 (Deisher #) - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.