Figurine
Bust
MS1948
From: Italy
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS1948 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Italy |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Female Head |
| Description | Female face, just face an neck, hair does not survive |
| Height | 9.8 cm |
| Width | 7.1 cm |
| Depth | 2.4 cm |
| Credit Line | Museum Purchase; Subscription of John Wanamaker, 1896 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.