Flint
11457A
From: France | Somme | Abbeville
Curatorial Section: European
| Object Number | 11457A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | France | Somme | Abbeville |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Naturally fractured. Shows frost fractures. Probably utilized. Orange patination. |
| Length | 8.2 cm |
| Width | 6.5 cm |
| Credit Line | Gift of Henry C. Mercer, 1893 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


