Flint
39-23-60A
From: France | Somme | Briqueterie de Cagny
Curatorial Section: European
| Object Number | 39-23-60A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Levallois |
| Provenience | France | Somme | Briqueterie de Cagny |
| Period | Upper Levallois |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Triangular point. White patination on lower face. Bluish "basket" patination on upper face. Unprepared striking platform. Object broken in two - See "B" |
| Length | 10.3 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Gift of Virginia Beggs, 1939 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


