Flint
39-23-3
From: France | Somme | Abbeville
Curatorial Section: European
| Object Number | 39-23-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | France | Somme | Abbeville |
| Locus | Carriere Leon |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Fractured by frost. Narrow, elongated and thick. Cortext remaining on one side. Brown and orange shiny patination. |
| Height | 5.8 cm |
| Length | 2.8 cm |
| Width | 2.8 cm |
| Credit Line | Gift of Virginia Beggs, 1939 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


