Projectile Point
53-54-240
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-240 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | House 7(?), Depth 12" |
| Period | Old Town I |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Technique | Ground |
| Description | Green chert. Fragments of a tanged arrowhead. Ground. Point and tang broken, tang off axis, forward edges flattened, broken and chipped. |
| Length | 2.6 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 766 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.