Canoe Part
65-48-1J
From: Caroline Islands | Truk Islands
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 65-48-1J |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Caroline Islands | Truk Islands |
| Date Made | 1965 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Unidentified. but possibly part of disassembled Truk paddling canoe. |
| Length | 102 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Thickness | 5 cm |
| Credit Line | Truk Island Expedition; W. Goodenough, 1965 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


