Lamp
49-32-48
From: Greece | Attica | Athens
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 49-32-48 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Greek |
| Provenience | Greece | Attica | Athens |
| Locus | Agora |
| Date Made | 599-500 BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Nozzle of Greek lamp. Broneer Type I-II. |
| Height | 1.3 cm |
| Length | 3.7 cm |
| Width | 3 cm |
| Outside Diameter | 3.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Greek Department of Antiquities, 1949 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


