Vessel Lid
80-2-66
From: Libya | Leptis Magna
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 80-2-66 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Libya | Leptis Magna |
| Period | Roman Period |
| Date Made | 200-399 CE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Glass |
| Description | About 1/3 preserved, with profile. Steeply conical lid, small, with small knob flat on top and rounded molding at bottom. On interior a groove corresponding to the inner edge of the molding. Yellow glass with lavendar irridescence. |
| Height | 3.8 cm |
| Width | 3.6 cm |
| Thickness | 2.2 cm |
| Credit Line | Gift of Teresa Howard Carter, 1980 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



