| Object Number | 44-14-37 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Liberia |
| Section | African |
| Materials | Ceramic |
| Description | Wooden spindle with black pottery whorl. Rounded top with rounded sides contracting to wide collar. Sides ornamented with deeply cut decoration; narrow band dashes, band of triangles and band of vertical lines. |
| Height | 4.6 cm |
| Length | 32.5 cm |
| Outside Diameter | 3.7 cm |
| Credit Line | Gift of H. S. Oberly, 1944 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


