Potsherd
52-12-50
From: North America | United States of America | New York | Brewerton | Oneida River | Vinette Site | Oswego County
Curatorial Section: American
| Object Number | 52-12-50 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | New York | Brewerton | Oneida River | Vinette Site | Oswego County |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | Trench 2, Level 2, 15-18" deep |
| Period | Woodland Period |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Point peninsula rocker-stamped |
| Length | 3.7 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Credit Line | Exchange with Rochester Museum of Arts and Sciences, 1952 |
| Other Number | 37841 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


