| Object Number | AF222 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Maritime Congo |
| Culture Area | Central Africa |
| Date Made | 19th–Early 20th century CE |
| Section | African |
| Materials | Antelope Horn |
| Description | Horn of antelope with ridges pared down-- pared entirely smooth at small end. Round hole in side near middle. |
| Height | 3.8 cm |
| Length | 35 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Sarah (William D.) Frishmuth, 1900 |
| Other Number | A-721 - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



