| Object Number | 33-35-37 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Woman |
| Description | Terracotta. Female figure broken at hips; hair fitting close to head; single necklace; hands clasped below breast. |
| Height | 6.1 cm |
| Width | 3.6 cm |
| Depth | 2.5 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1933 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
