Rubbing Stone
29-27-927
From: United States of America | Texas | Brackettville | David Rose's Ranch
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-27-927 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Texas | Brackettville | David Rose's Ranch |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Locus | Burnt Mound |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Stone for grinding and smoothing |
| Height | 3 cm |
| Length | 8 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Texas and Southwest Expedition; J. A. Mason, et. al. 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

