| Object Number | B15341 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Period | Neo-Babylonian Period |
| Date Made | 626-539 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Clay |
| Technique | Stamped |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | Partial, inscription partial. Stamp inscribed. Walker No C3 no. 191 CBS Register: brick. square. broken. inscription of (Cyrus(?!)) Nebuchadnezzar Behrens: Nebukadnezar II 35A (Walker Brick Inscriptions Nr. 98) |
| Height | 7 cm |
| Length | 32 cm |
| Width | 31 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1923 |
| Other Number | U.86 - Field No SF | P269866 - CDLI Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


