Keeled Scraper
31-56-1955
From: Palestine | Mugharet el Wad
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 31-56-1955 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Middle Aurignacian |
| Provenience | Palestine | Mugharet el Wad |
| Archaeology Area | Level D1 |
| Locus | Level D 1 |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Flint |
| Description | Elongated. Back of under edge could have served as scraper and shows much use. Dorsal edge forms notch. Double patination; resharpening of keeled surface makes it utilizable as a burin. |
| Length | 2.7 cm |
| Width | 3.9 cm |
| Thickness | 1.3 cm |
| Credit Line | Distribution from the American School of Prehistoric Research; Dorothy Garrod, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



