| Object Number | NA8343 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Paiute | Kern |
| Culture Area | Great Basin Culture Area |
| Section | American |
| Technique | Basketry |
| Height | 22 cm |
| Length | 22 cm |
| Width | 13.4 cm |
| Outside Diameter | 10.16 cm |
| Credit Line | Gift of William K. Jewett, 1918 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


