Chisel
41-22-31
From: Canada | British Columbia | Lytton | Fraser River
Curatorial Section: American
| Object Number | 41-22-31 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Salish |
| Provenience | Canada | British Columbia | Lytton | Fraser River |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Period | Historic |
| Section | American |
| Materials | Nephrite | Jade |
| Technique | Chipped |
| Description | Small, slender chisel of translucent green jade. Thin, smoothed. Convex faces; one side sawn, other rounded. Broken butt. Narrow straight blade, nicked at corner. Used in sawing nephrite. |
| Height | 0.5 cm |
| Length | 6.4 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Credit Line | Purchased from G. T. Emmons, 1941 |
| Other Number | 31 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.