Eagle Helmet
2004-10-3
From: Canada | British Columbia
Curatorial Section: American
| Object Title | Eagle Helmet |
| Object Number | 2004-10-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Canada | British Columbia |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Creator | David Neel |
| Date Made | 1994 |
| Section | American |
| Materials | Red Cedar | Horse Hair | Pigment |
| Technique | Painted | Carved |
| Description | Eagle Helmet. Made by David Neel (of British Columbia Canada). |
| Height | 33.02 cm |
| Length | 45.72 cm |
| Width | 35.56 cm |
| Credit Line | Gift of R. Bruce and Betty Jane Heppenstall, 2004 |
| Other Number | CG2016-2-310 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




