Steals the Thunder
2004-10-2
Location: On Display in the East Entrance
From: Canada | British Columbia
Curatorial Section: American
| Object Title | Steals the Thunder |
| Object Number | 2004-10-2 |
| Current Location | East Entrance - On Display |
| Culture | Coastal Salish |
| Provenience | Canada | British Columbia |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Creator | Ed Archie NoiseCat |
| Date Made | 1994 |
| Section | American |
| Materials | Yellow Cedar | Red Cedar | Copper |
| Technique | Carved |
| Description | Carved wood Panel titled "Steals the Thunder," by Ed Noise Cat. |
| Height | 149.86 cm |
| Width | 76.2 cm |
| Depth | 43.18 cm |
| Credit Line | Gift of R. Bruce and Betty Jane Heppenstall, 2004 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.