Totem Pole
2004-10-1
Location: On Display in the East Entrance
From: Canada | British Columbia
Curatorial Section: American
| Object Number | 2004-10-1 |
| Current Location | East Entrance - On Display |
| Culture | Coastal Salish |
| Provenience | Canada | British Columbia |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Creator | Francis Horne Sr. |
| Period | Late 20th Century |
| Date Made | 1991 CE |
| Section | American |
| Materials | Red Cedar | Paint |
| Technique | Carved | Painted |
| Description | Totem pole: 3 watchmen and eagle. Made by Francis Horne, 1991. |
| Height | 304.8 cm |
| Width | 68.58 cm |
| Depth | 43.18 cm |
| Credit Line | Gift of R. Bruce and Betty Jane Heppenstall, 2004 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.