| Object Number | 2003-76-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Tanzania |
| Section | African |
| Description | Circle of zebra skin with hair facing outward. Cloth cords attached |
| Length | 30 cm |
| Width | 29 cm |
| Outside Diameter | 13 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


