| Object Number | 2003-65-93A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Madagascar |
| Section | African |
| Materials | Rattan | Fiber |
| Technique | Braided |
| Description | Rattan fibers braided in a coiled loop. Object name listed as "vegetation" however, object identification remains unclear. |
| Width | 3.5 cm |
| Outside Diameter | 46 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.1133 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


