| Native Name | Mma Dwa |
| Object Number | 2003-58-15 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ashanti |
| Provenience | Ghana |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Large wooden stool with crescent-shaped seat, flat base and a complex support structure in which exists incised designs. This design, known as a Mma Dwa, designates this as a woman's stool. |
| Height | 28 cm |
| Length | 36 cm |
| Width | 21.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.619 - Other Number | 2003-82-463 - Other Number | 49 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




