| Object Number | 2003-53-24B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Djibouti |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Carved wooden container used to carry water. Sits inside basket (see 2003-53-24A). |
| Height | 17 cm |
| Outside Diameter | 19.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.1647 B - Other Number | 2003-82-60B - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




