| Object Number | 2004-24-1B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Halh | Khalkha |
| Provenience | Mongolia | Ulaanbaatar |
| Period | 19th Century |
| Date Made | Late 19th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Leather | Rubber | Felt | Silk | Cotton |
| Technique | Sewn | Glued |
| Description | Pair of women's boots (middle class, late 19th century). Black rubber soles (added later); cow or horse leather with eighteen raised designs on each; silk, felt, and cotton sock lining. |
| Height | 43 cm |
| Length | 26 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. Paula Sabloff, 2004 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




