Spindle Whorl
29-105-450
From: Israel | Beth Shean
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-105-450 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hellenistic | Roman |
| Provenience | Israel | Beth Shean |
| Archaeology Area | Level III, Summit, x between wall and path (?) |
| Period | Hellenistic Period | Roman Period |
| Date Made | 200 BCE- 400 CE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Bone |
| Description | Bone. Oval, plan convex, upper surface decorated with four concentric circles. |
| Height | 0.6 cm |
| Length | 2.7 cm |
| Width | 2.3 cm |
| Credit Line | Expedition to Beth Shean (Beisan); Clarence Fisher, 1921-1928 |
| Other Number | 3391 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.