| Object Number | NA9417 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | White Mountain Apache |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Plant Fiber |
| Technique | Basketry | Coiled |
| Description | Coiled basketry, 16" diameter |
| Height | 12 cm |
| Outside Diameter | 40.64 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Edward Bok, 1924 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

