Fruit
27723.1
From: Peru | Pachacamac | Beneath The Temple
Curatorial Section: American
| Object Number | 27723.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Pachacamac | Beneath The Temple |
| Culture Area | Andean |
| Locus | found with a mummy |
| Section | American |
| Materials | Fruit |
| Description | Native name: LUCUMAS. Meat of the fruits. |
| Height | 2 cm |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




