| Object Number | 2003-79-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Uganda |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Tall wooden bowl, oval shaped, with designs carved at the top. Large crack on one side. |
| Height | 16.4 cm |
| Length | 31 cm |
| Width | 16.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.593 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




