| Object Number | 2003-54-6A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | African |
| Materials | Leather |
| Technique | Sewn | Dyed |
| Description | Footwear: red leather shoes, toes are pointed. |
| Height | 6 cm |
| Length | 27 cm |
| Width | 7.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1895.1.107A - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




