| Object Number | 2003-63-150A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Liberia |
| Section | African |
| Materials | Metal |
| Technique | Carved | Incised |
| Description | Wooden sandal, top carved with geometric designs. |
| Height | 5.5 cm |
| Length | 25 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1894.1.9.A - Other Number | 15057 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



